... mele Categoria B sau Divizia B, însă a fost redenumită în 1996, când fosta Divizie A a devenit Liga Națională. Întrecerea este organizată anual de Federația Română de Handbal (FRH). După ...
 

Divizia A de handbal feminin
sezonul 2021-2022
Sport handbal
Organizator Federația Română de Handbal
Nivelul în piramidă eșalonul secund
Nr. de ediții 56
Tipul tur-retur
Periodicitate anuală
Data începerii 12 septembrie 2021
Data sfârșitului 29 mai 2022
Participanți 25 de echipe
(12 în Seria A)
(13 în Seria B)
Site oficial frh.ro
Pentru ediția următoare, vedeți :
Divizia A de handbal feminin 2022-2023
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Divizia A de handbal feminin 2020-2021

actualizat pe 11 octombrie 2021

Divizia A de handbal feminin 2021−2022 va fi a 56-a ediție a eșalonului valoric secund al campionatului național de handbal feminin românesc. Competiția a purtat anterior numele Categoria B sau Divizia B, însă a fost redenumită în 1996, când fosta Divizie A a devenit Liga Națională. Întrecerea este organizată anual de Federația Română de Handbal (FRH). După ce începând din anul competițional 2018−2019, Divizia A s-a desfășurat cu trei sau patru serii, în anul competițional 2021−2022 s-a revenit la formatul cu două serii.[1] [2]

Conform regulamentului, la sfârșitul competiției două echipe vor promova direct în Liga Națională 2022-2023, iar alte două vor primi dreptul de participare la un baraj de promovare.[3]

Săli

Partidele se vor juca în sălile de sport din orașele de reședință ale echipelor, în funcție de disponibilitatea acestora și de potențialul de spectatori al partidelor.

Bacău Baia Mare Brașov București Cluj-Napoca
Sala Sporturilor
Capacitate: 2.000
Sala „Lascăr Pană”
Capacitate: 2.060
Sala „Dumitru Popescu Colibași”
Capacitate: 1.570
Sala „Rapid”
Capacitate: 1.500
Sala „Horia Demian”
Capacitate: 2.800
Oradea Piatra Neamț Ploiești Râmnicu Vâlcea Reșița
Sala „Antonio Alexe”
Capacitate: 2.500
Sala Polivalentă
Capacitate: 4.000
Sala „Olimpia”
Capacitate: 3.500
Sala „Traian”
Capacitate: 3.126
Sala Polivalentă
Capacitate: 1.669

Echipe participante

După ce începând cu ediția 2018−2019, Divizia A s-a desfășurat cu trei sau patru serii de câte 6−7 echipe fiecare,[4] din ediția 2021−2022 se desfășoară cu două serii împărțite pe criterii geografice cu scopul de a limita deplasările lungi și a reduce astfel costurile. În ediția 2021−2022, componența celor două serii este:

Localizarea echipelor din București

Seria A

În seria A vor concura 12 echipe:

Seria B

În seria B vor concura 13 echipe:

Regulament

Regulamentul de desfășurare a ediției 2021-22 a Diviziei A de handbal feminin a fost aprobat pe 6 iulie 2021, a intrat în vigoare pe 7 iulie 2021 și conține un calendar preliminar al partidelor, cu mențiunea că datele acestora se pot modifica cu acordul echipelor.[3]

Partide

Meciurile din edițiea 2021-22 a Diviziei A de handbal feminin se joacă în sistem fiecare cu fiecare, cu tur și retur între două echipe din fiecare serie[3] , iar programul acestora a fost alcătuit după Tabela Berger. Echipele clasate pe primul loc din fiecare serie vor promova direct în Liga Națională, în timp ce echipele clasate pe locurile 2 vor participa la un baraj de promovare cu locurile 11 și 12 din Liga Națională.[3] Nu au drept de promovare în Liga Națională: echipele secunde ale cluburilor din Liga Națională, echipele de junioare, echipele CNE și echipele CNOPJ.[3]

Calendarul competițional preliminar s-a stabilit în ședințele Consiliului de Administrație al FRH din 6 iulie și 17 august 2021.[3] [5] [6] Datele exacte de desfășurare a partidelor au fost publicate ulterior.

Seria A

Clasament

     Echipe care vor promova direct
     Echipe care vor participa la barajul de promovare

Clasament valabil pe 11 octombrie 2021.

Poz.EchipaJVEÎGMGPDGP
1CSM Galați440013981+ 5812
2Corona Brașov431011792+ 2510
3CSU Neptun Constanța422011698+ 188
4CSM Unirea Slobozia32109177+ 147
5HCF Piatra Neamț32019073+ 176
6CS Activ Prahova Ploiești420210590+ 156
7CSM Roman31117470+ 44
8CSM București II4112105109– 44
9CNE Sfântu Gheorghe310273101– 283
10ACS Școala 181 SSP București400494128– 340
11CS Știința Bacău20023876– 380
12ACS Spartac București400481128– 470

Rezultate în tur

Date oficiale publicate de Federația Română de Handbal

Etapa I

12 septembrie 2021 HCF Piatra Neamț 32 - 19 CS Știința Bacău Sala Polivalentă, Piatra Neamț
Arbitri: Popvici, Avădani România
Mazilu 8 (14-8)
Cronica

12 septembrie 2021
11:00
CS Activ Prahova Ploiești 20 - 23 CSM Galați Sala Sporturilor Olimpia, Ploiești
Arbitri: Doană, Gociu România
Lăscăteu 5 (9-9) Andrița, Eiler 6
Cronica

12 septembrie 2021
11:00
CSM București II 25 - 32 Corona Brașov Sala Elite, București
Arbitri: Manafu, Pavel România
Mihai 7 (16-11) Văcariu 7
Cronica

12 septembrie 2021
12:00
CSU Neptun Constanța 27 - 25 ACS Școala 181 SSP București Sala Sporturilor, Constanța
Arbitri: Chirițoiu, Neagu România
Stănciulescu 7 (15-13) Vicențiu 11
Cronica

12 septembrie 2021
12:00
CSM Roman 30 - 18 ACS Spartac București Sala Polivalentă, Roman
Arbitri: Stoian, Bontea România
Roșu 12 (13-6)
Cronica

CNE Sfântu Gheorghe și CSM Unirea Slobozia au stat.


Etapa II

19 septembrie 2021
11:00
CSM Unirea Slobozia 30 - 22 CSM Roman Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
Arbitri: Ghesoiu, Tiță România
Bucă, Leuștean, Naumenko 5 (12-13) Neamțu 7
Cronica

19 septembrie 2021
11:00
ACS Spartac București 22 - 31 CSM București II Sala Elite, București
Arbitri: Radu. Vișan România
(9-13) Mihai 6
Cronica

19 septembrie 2021
11:00
Corona Brașov 22 - 22 CSU Neptun Constanța Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Arbitri: Agliceriu, Turdean România
Văcariu 11 (14-11) Moldoveanu, Stănciulescu 6
Cronica

19 septembrie 2021
11:00
CSM Galați 39 - 22 CNE Sfântu Gheorghe Sala Sporturilor „Dunărea”, Galati
Arbitri: Murariu, Tăbăcariu România
Ichim 6 (24-12)
Cronica

19 septembrie 2021
14:00
ACS Școala 181 SSP București 25 - 35 CS Activ Prahova Ploiești Sala Iris, București
Arbitri: Ghiță, Topliceanu România
Vicențiu 10 (15-17) Ilie 8
Cronica

HCF Piatra Neamț și CS Știința Bacău au stat.


Etapa III

26 septembrie 2021
11:00
HCF Piatra Neamț 20 - 33 CSM Galați Sala Polivalentă, Piatra Neamț
Arbitri: Stoian, Bontea România
Macovei 8 (10-18) Andrița 9
Cronica

26 septembrie 2021
11:00
CS Activ Prahova Ploiești 22 - 24 Corona Brașov Sala Sporturilor Olimpia, Ploiești
Arbitri: Lungu, Paraschiv România
A. Arvatu 6 (13-14) Văcariu 11
Cronica

26 septembrie 2021
12:00
CNE Sfântu Gheorghe 28 - 23 ACS Școala 181 SSP București Sala Sporturilor „Kati Szabó”, Sfântu Gheorghe
Arbitri: Balate, Szabó România
(10-12)
Cronica

26 septembrie 2021
13:00
CSU Neptun Constanța 39 - 23 ACS Spartac București Sala Sporturilor, Constanța
Arbitri: Popescu, Trică România
Moldoveanu 12 (22-8)
Cronica

26 septembrie 2021
13:30
CSM București II 27 - 33 CSM Unirea Slobozia Sala Elite, București
Arbitri: Ciutacu, Stamatoiu România
Mihai 10 (14-15) Bucă 11
Cronica

CSM Roman și CS Știința Bacău au stat.


Etapa IV

29 septembrie 2021
14:30
Corona Brașov 39 - 23 CNE Sfântu Gheorghe Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Arbitri: Avădani, Popvici România
Bitay, Iordachi 6 (17-11)
Cronica

30 septembrie 2021
15:30
ACS Școala 181 SSP București 21 - 38 HCF Piatra Neamț Sala Iris, București
Arbitri: Costache, Vasile România
(11-24) Macovei 11
Cronica

30 septembrie 2021
16:30
CSM Roman 22 - 22 CSM București II Sala Polivalentă, Roman
Arbitri: Bîrgăuan, Nicolaevici România
Roșu 11 (13-11) Mihai 9
Cronica

30 septembrie 2021
17:00
CSM Galați 44 - 19 CS Știința Bacău Sala Sporturilor „Dunărea”, Galati
Arbitri: Ursu, Vîlcu România
Andrița, Eiler, Lopătaru, Prescură 6 (22-11)
Cronica

30 septembrie 2021
17:30
CSM Unirea Slobozia 28 - 28 CSU Neptun Constanța Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
Arbitri: Constanța, Enache România
Polismac 5 (13-11)
Cronica

30 septembrie 2021
18:30
ACS Spartac București 18 - 28 CS Activ Prahova Ploiești Sala Iris, București
Arbitri: Geaburu, Mitran România
(7-13)
Cronica

Seria B

Clasament

     Echipe care vor promova direct
     Echipe care vor participa la barajul de promovare

Clasament valabil pe 11 octombrie 2021.

Poz.EchipaJVEÎGMGPDGP
1CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud II440016194+ 6712
2„U” Cluj330010778+ 459
3CSM Târgu Jiu330010778+ 299
4CS Universitar Oradea421112293+ 297
5CS Universitatea Reșița4211121107+ 147
6CSȘ Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu” Turda32019390+ 36
7CS Arena Târgu Mureș420296100– 46
8CSU de Vest Timișoara4202136142– 66
9CNOPJ Baia Mare1)4202103107– 43
10CNE Râmnicu Vâlcea30218081– 12
11ACS Amy Slatina4004105138– 330
12ACS Tonic 2012 Oradea400490154– 640
13HC Harghita Odorheiu Secuiesc400478153– 750
1) CNOPJ Baia Mare a fost penalizată cu 3 puncte pentru neprezentare.

Rezultate în tur

Date oficiale publicate de Federația Română de Handbal

Etapa I

11 septembrie 2021
17:00
CSȘ Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu” Turda 32 - 23 ACS Amy Slatina Sala de Sport „Gheorghe Barițiu”, Turda
Arbitri: Biriș, Coroban România
(18-12)
Cronica

12 septembrie 2021
11:00
CS Universitatea Reșița 30 - 30 CNE Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor, Reșița
Arbitri: Geaburu, Mitran România
Dumitrescu, Vlădășel 7 (13-14) Lixăndroiu 8
Cronica

12 septembrie 2021
12:00
CS Universitar Oradea 26 - 36 CSM Târgu Jiu Sala de Jocuri Sportive a Universității, Oradea
Arbitri: Mârza, Nedelea România
Preduca 6 (12-17) Ivanenko 9
Cronica

12 septembrie 2021
12:00
CSU de Vest Timișoara 38 - 27 ACS Tonic 2012 Oradea Sala UVT, Timișoara
Arbitri: Drăgănescu, Rădulescu România
Bobu 9 (19-12)
Cronica

12 septembrie 2021
13:00
CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud II 42 - 17 HC Harghita Odorheiu Secuiesc Sala Polivalentă, Bistrița
Arbitri: Lungu, Paraschiv România
Drăgunoiu, Țanc 8 (20-11)
Cronica

12 septembrie 2021
14:00
CS Arena Târgu Mureș 10 – 0[notă 1] CNOPJ Baia Mare Sala LPS, Târgu Mureș
Arbitri: Baghiu, Fiscu România
Cronica

„U” Cluj a stat.


Etapa II

17 septembrie 2021
17:00
„U” Cluj 40 - 28 CSȘ Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu” Turda Sala de Sport „Gheorghe Roman”, Cluj-Napoca
Arbitri: Tătăru, Văcariu România
Șerban 10 (21-12)
Cronica

19 septembrie 2021
11:00
ACS Amy Slatina 28 - 31 CS Arena Târgu Mureș Sala LPS, Slatina
Arbitri: Ciobea, Dordea România
(12-13)
Cronica

19 septembrie 2021
11:00
ACS Tonic 2012 Oradea 19 - 42 CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud II Sala de Sport, Sântandrei
Arbitri: Chinde, Apostu România
(8-29)
Cronica

19 septembrie 2021
11:00
CNE Râmnicu Vâlcea 19 - 19 CS Universitar Oradea Sala Colegiului Energetic, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Samson, Trandafirescu România
Neacșu 7 (10-8) Tudose 7
Cronica

19 septembrie 2021
12:00
HC Harghita Odorheiu Secuiesc 23 - 29 CS Universitatea Reșița Sala Liceului Tehnologic „Bányai János”, Odorheiu Secuiesc
Arbitri: Cristea, Murariu România
(12-15) Bledea 11
Cronica

10 octombrie 2021
11:00
CNOPJ Baia Mare 40 - 35 CSU de Vest Timișoara
Arbitri: Apostu, Chinde România
Danciu, Ruscal 8 (19-15)
Cronica

CSM Târgu Jiu a stat.


Etapa III

24 septembrie 2021
13:30
CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud II 40 - 32 CNOPJ Baia Mare Sala Polivalentă, Bistrița
Arbitri: Chiriac, Vlasa România
(16-14)
Cronica

24 septembrie 2021
16:30
CS Universitatea Reșița 40 - 23 ACS Tonic 2012 Oradea Sala Sporturilor, Reșița
Arbitri: Dan, Macarie România
Vlădășel 11 (22-13)
Cronica

26 septembrie 2021
11:00
CS Universitar Oradea 43 - 17 HC Harghita Odorheiu Secuiesc Sala de Jocuri Sportive a Universității, Oradea
Arbitri: Chiriac, Vlasa România
Horj 7 (19-11)
Cronica

26 septembrie 2021
12:00
CSM Târgu Jiu 32 - 31 CNE Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Arbitri: Gorina, Melencu România
Ivanenko 10 (17-13) Lixăndroiu, Neacșu 8
Cronica

26 septembrie 2021
12:00
CSU de Vest Timișoara 38 - 28 ACS Amy Slatina Sala UVT, Timișoara
Arbitri: Chiriac, Cordescu România
Bobu 10 (19-16)
Cronica

26 septembrie 2021
14:00
CS Arena Târgu Mureș 28 - 39 „U” Cluj Sala Polivalentă, Târgu Mureș
Arbitri: Baghiu, Fiscu România
(10-19) Nichitean, Șerban 7
Cronica

CSȘ Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu” Turda a stat.


Etapa IV

30 septembrie 2021
12:00
ACS Amy Slatina 26 - 37 CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud II Sala LPS, Slatina
Arbitri: Baghiu, Fiscu România
(13-20) Țanc 14
Cronica

30 septembrie 2021
13:00
CNOPJ Baia Mare 31 - 22 CS Universitatea Reșița Sala „Lascăr Pană”, Baia Mare
Arbitri: Hendrea, Sechel România
Boiciuc 10 (14-12) Vlădășel 10
Cronica

30 septembrie 2021
13:00
HC Harghita Odorheiu Secuiesc 21 - 39 CSM Târgu Jiu Sala Sporturilor, Odorheiu Secuiesc
Arbitri: Agliceriu, Turdean România
(8-18) Klimek 10
Cronica

30 septembrie 2021
15:00
„U” Cluj 47 - 25 CSU de Vest Timișoara Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Arbitri: Chiriac, Vlasa România
Șerban 6 (23-7) Bobu 6
Cronica

30 septembrie 2021
17:00
CSȘ Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu” Turda 33 - 27 CS Arena Târgu Mureș Sala de Sport „Gheorghe Barițiu”, Turda
Arbitri: Tătăru, Văcariu România
(17-14)
Cronica

30 septembrie 2021
17:00
ACS Tonic 2012 Oradea 21 - 34 CS Universitar Oradea Sala de Sport, Sântandrei
Arbitri: Pipa, Suciu România
Ferencz 6 (12-13) Argyelan 6
Cronica

CNE Râmnicu Vâlcea a stat.


Note

  1. Partida nu s-a mai disputat după ce CNOPJ Baia Mare nu s-a prezentat[7] . Potrivit Regulamentul de desfășurare a Diviziei A de handbal feminin sezonul competițional 2021-2022, CNOPJ Baia Mare a fost sancționată cu pierderea meciului cu scorul de 0 – 10 și scăderea a 3 puncte în clasament.[3]

Referințe

  1. Marius Huțu (). „Tot handbalul românesc nu mai are nici 80 de echipe la seniori! Federația Română de Handbal a anunțat componența seriilor în Divizia A. Cifrele alarmante înaintea noului sezon 2018-2019”. prosport.ro. ProSport. Accesat în . 
  2. „S-a stabilit componența seriilor în eșaloanele secunde”. handbalmania.ro. HandbalMania. . Accesat în . 
  3. 1 2 3 4 5 6 7 „REGULAMENT DE DESFĂȘURARE DIVIZIA A FEMININ SEZONUL COMPETIȚIONAL 2021–2022” (PDF). frh.ro. Pagina oficială a Federației Română de Handbal. . Accesat în . 
  4. „REGULAMENT DE DESFĂȘURARE DIVIZIA A FEMININ SEZONUL COMPETIȚIONAL 2018 – 2019” (PDF). Federația Română de Handbal. . Accesat în . 
  5. „HOTĂRÂRILE CONSILIULUI DE ADMINISTRAȚIE DIN DATA DE 06.07.2021”. frh.ro. Pagina oficială a Federației Română de Handbal. . Accesat în . 
  6. „HOTĂRÂRILE CONSILIULUI DE ADMINISTRAȚIE DIN DATA DE 17.08.2021”. frh.ro. Pagina oficială a Federației Română de Handbal. . Accesat în . 
  7. Costin Alexandrescu (). „Toate rezultatele și casetele tehnice din prima etapă a Diviziei A feminine”. handbalmania.ro. HandbalMania. Accesat în . 

Bibliografie






  Go to top  

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under "Creative Commons - Attribution - Sharealike" [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the "GNU Free Documentation License" [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages [3] [4] [5] [6] [7]. Web links: [1] [2]